Konkludentne oświadczenia woli
Oświadczenie woli to uzewnętrzniona w sposób dostateczny wola osoby, która dokonuje danej czynności prawnej. Oznacza to, że samo przekonanie czy pomyślenie nie wyraża woli czyli nie jest jeszcze tzw. oświadczeniem woli. Niezbędnym elementem każdego oświadczenia woli jest zatem jego jednoznaczne uzewnętrznienie.
Współcześnie przyjmuje się bardzo dużą swobodę co do form wyrażania woli. Przy czym nadal powszechnie stosowany jest podstawowy podział oświadczeń, czyli podział na tzw. wyraźne i dorozumiane oświadczenia woli. Konkludentne oświadczenie woli (inaczej per facta concludentia) to dorozumiane bądź po prostu milczące wyrażenie woli. Taka forma składania oświadczeń jest dziś dość szeroko przyjęta, dotyczy to zwłaszcza tzw. umów konsumenckich. Problematyka oświadczeń woli uregulowana została w artykule 60 Kodeksu Cywilnego.
W myśl przyjętej regulacji oświadczenia woli mogą być zatem wyrażane przez każde zachowanie (z zastrzeżeniem przewidzianych w Ustawie wyjątków), które ujawnia czy demonstruje w dostateczny sposób wolę danej osoby - dotyczy to również oświadczeń w formie elektronicznej.
W praktyce często przyjmuje się, że z konkludentnym czyli dorozumianym oświadczeniem woli mamy do czynienia w przypadku, gdy wola wyrażona została w tzw. postaci niejęzykowej (przy czym w tym kontekście należy zwrócić uwagę zwrócić uwagę, że oświadczenia woli wyrażone w sposób językowy - których znaczenia jednak nie można ustalić w sposób jednoznaczny - nie mogą zostać uznane za oświadczenia o charakterze wyraźnym).
Najogólniej mówiąc, oświadczenia woli są podstawowym elementem czynności prawnej. Oznacza to w praktyce, że złożenie oświadczenia woli, co do zasady, wywołuje określony skutek prawny – już z momentem jego złożenia…